South Suburban Conference Championships

October 13, 2017


Results By Fast Finish Results- all results are unofficial until marked OFFICIAL. www.fastfinishresults.com

Team Summary Report - Girls

Girls JV

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Rosemount 42 6 7 8 10 11 17 28    
Top 5 Times: 1:50:13.9  
2 Shakopee 59 1 5 9 15 29 33 39    
Top 5 Times: 1:51:04.8  
3 Lakeville North 70 2 12 13 21 22 24 25    
Top 5 Times: 1:51:31.1  
4 Eagan 76 3 4 16 26 27 37 40    
Top 5 Times: 1:52:11.4  
5 Lakeville South 142 14 18 30 32 48 49 53    
Top 5 Times: 1:55:15.1  
6 Prior Lake 143 20 23 31 34 35 42 43    
Top 5 Times: 1:54:53.7  
7 Eastview 213 19 38 50 51 55 57 58    
Top 5 Times: 1:59:37.7  
8 Farmington 214 36 41 44 46 47 52 54    
Top 5 Times: 1:59:12.6  
9 Apple Valley 281 45 56 59 60 61 62 63    
Top 5 Times: 2:08:01.4  
Inc. Burnsville 4 finishers    
 
South Suburban Conference Championships

South Suburban Conference Championships

October 13, 2017


Results By Fast Finish Results- all results are unofficial until marked OFFICIAL. www.fastfinishresults.com

Overall Finish List - Girls

Girls JV

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 727 Penny Berens Shakopee 21:37.6 6:58/M 8  
2 2 602 Mia Sellers Lakeville North 21:41.1 7:00/M 7  
3 3 506 Maddie O'Brien Eagan 21:48.1 7:02/M 11  
4 4 515 Sarah Schuller Eagan 21:50.7 7:03/M 11  
5 5 738 Mikayla Gillson Shakopee 21:54.8 7:04/M 9  
6 6 693 Makayla Bishop Rosemount 21:59.4 7:05/M 9  
7 7 721 Caitlyn Storley Rosemount 22:00.1 7:06/M 11  
8 8 698 Natalie Fendrich Rosemount 22:01.1 7:06/M 12  
9 9 731 Katelyn Buth Shakopee 22:01.5 7:06/M 9  
10 10 712 Ella McDevitt Rosemount 22:02.6 7:06/M 9  
11 11 696 Abbie Doran Rosemount 22:10.5 7:09/M 11  
12 12 595 Josie Liebl Lakeville North 22:19.6 7:12/M 9  
13 13 582 Kennedy Bueno Lakeville North 22:19.8 7:12/M 8  
14 14 633 Hailey Moerbitz Lakeville South 22:22.2 7:13/M 9  
15 15 763 Erin Olson Shakopee 22:24.4 7:14/M 12  
16 16 502 Ankitha Kumar Eagan 22:25.0 7:14/M 9  
17 17 715 Olivia Passeri Rosemount 22:27.2 7:15/M 9  
18 18 634 Megan Moland Lakeville South 22:27.5 7:15/M 12  
19 19 527 Halle Dwinnell Eastview 22:33.2 7:16/M 9  
20 20 658 Maia Johnson Prior Lake 22:33.3 7:16/M 9  
21 21 597 Lauren McGillick Lakeville North 22:33.9 7:16/M 11  
22 22 600 Kayla Pritzlaff Lakeville North 22:36.5 7:17/M 12  
23 23 685 Lily Vathing Prior Lake 22:44.4 7:20/M 9  
24 24 601 Morgan Robison Lakeville North 22:53.7 7:23/M 10  
25 25 610 Heidi Swenson Lakeville North 22:58.0 7:25/M 9  
26 (> 7) 577 Sarah Babcock Lakeville North 22:58.1 7:25/M 9  
27 (> 7) 605 Lauren Smits Lakeville North 23:02.2 7:26/M 10  
28 26 488 Molly DeSutter Eagan 23:02.8 7:26/M 9  
29 27 512 Laura Post Eagan 23:04.7 7:26/M 12  
30 28 717 Alli Peterson Rosemount 23:04.9 7:26/M 12  
31 29 771 Sarah Savage Shakopee 23:06.4 7:27/M 7  
32 30 619 Bailey Brewster Lakeville South 23:07.1 7:27/M 12  
33 31 660 Kaitlyn Kartschoke Prior Lake 23:07.6 7:27/M 8  
34 32 622 Jessica Brockway Lakeville South 23:07.8 7:27/M 12  
35 33 760 Rita Moran Shakopee 23:13.4 7:29/M 7  
36 34 656 Brittney Helget Prior Lake 23:13.9 7:29/M 11  
37 (> 7) 608 Audrey Stark Lakeville North 23:14.2 7:30/M 10  
38 35 678 Molly Ruth Prior Lake 23:14.3 7:30/M 11  
39 36 570 Ava Pierce Farmington 23:16.0 7:30/M 8  
40 37 498 Kristin Harris Eagan 23:21.6 7:32/M 9  
41 38 542 Sarah Liffrig Eastview 23:23.7 7:33/M 12  
42 39 779 Danielle Wagner Shakopee 23:25.0 7:33/M 8  
43 (> 7) 775 Sadie Stoffers Shakopee 23:26.1 7:34/M 8  
44 (> 7) 590 Sydney Gebhard Lakeville North 23:28.8 7:34/M 10  
45 (> 7) 740 Olivia Grabianowski Shakopee 23:29.7 7:35/M 8  
46 40 493 Mara Fink Eagan 23:34.8 7:36/M 10  
47 41 568 Elly Palodichuk Farmington 23:37.3 7:37/M 8  
48 (> 7) 500 Karley Johnson Eagan 23:38.3 7:37/M 12  
49 (> 7) 748 Kirsten Johnson Shakopee 23:43.3 7:39/M 12  
50 42 655 Jade Haugen Prior Lake 23:46.8 7:40/M 9  
51 (> 7) 586 Murphy Duder Lakeville North 23:48.5 7:41/M 8  
52 43 675 Erin Quach Prior Lake 23:51.0 7:42/M 11  
53 (> 7) 664 Ella Martell Prior Lake 23:53.3 7:42/M 9  
54 (> 7) 743 Amanda Handt Shakopee 23:55.0 7:43/M 9  
55 (> 7) 494 Molly Fjalstad Eagan 23:56.5 7:43/M 11  
56 (> 7) 755 Madison McKinney Shakopee 23:58.6 7:44/M 7  
57 44 565 Emma Merricks Farmington 24:02.0 7:45/M 12  
58 (> 7) 744 Belle Handt Shakopee 24:02.9 7:45/M 10  
59 45 440 Megan Baer Apple Valley 24:05.8 7:46/M 11  
60 46 556 Megan Bernu Farmington 24:07.3 7:47/M 11  
61 47 557 Olivia Cole Farmington 24:09.9 7:47/M 8  
62 48 639 Isabella Toedter Lakeville South 24:10.3 7:48/M 10  
63 49 623 Emma Caswell Lakeville South 24:11.4 7:48/M 11  
64 (> 7) 513 Jennie Rapuano Eagan 24:14.2 7:49/M 11  
65 (> 7) 580 JJ Brand Lakeville North 24:15.8 7:49/M 10  
66 50 544 Darby O'Neil Eastview 24:17.4 7:50/M 10  
67 (> 7) 644 Rachel Bezdicek Prior Lake 24:19.1 7:51/M 12  
68 (> 7) 599 Emma Nolan Lakeville North 24:21.0 7:51/M 9  
69 (> 7) 581 Camille Buckley Lakeville North 24:25.2 7:53/M 10  
70 (> 7) 674 Nina Polk Prior Lake 24:27.3 7:53/M 10  
71 51 528 Lainey Dwinnell Eastview 24:32.0 7:55/M 9  
72 52 566 Rosemary Murphree Farmington 24:32.1 7:55/M 10  
73 53 630 Shellie Jurchisin Lakeville South 24:33.3 7:55/M 12  
74 (> 7) 723 Grace Willmott Rosemount 24:36.7 7:56/M 10  
75 54 561 Paige Huling Farmington 24:38.2 7:57/M 8  
76 (> 7) 770 Gabrielle Rylance Shakopee 24:38.5 7:57/M 8  
77 (> 7) 492 Claire Esser Eagan 24:39.5 7:57/M 9  
78 (> 7) 503 Morgan Madsen Eagan 24:39.6 7:57/M 9  
79 (> 7) 517 Suzy Wuertz Eagan 24:39.6 7:57/M 10  
80 (> 7) 722 Addie Westman Rosemount 24:39.7 7:57/M 12  
81 (> 7) 688 Isabella Wold Prior Lake 24:39.9 7:57/M 10  
82 (> 7) 617 Kalli Bohr Lakeville South 24:40.5 7:57/M 10  
83 (> 7) 635 Gretchen Olesen Lakeville South 24:40.9 7:57/M 11  
84 (> 7) 728 Sofia Berens Shakopee 24:43.0 7:58/M 9  
85 (> 7) 745 Emma Heyer Shakopee 24:43.8 7:58/M 7  
86 (> 7) 560 Sophia Hart Farmington 24:44.2 7:59/M 9  
87 55 480 Paige Schwenn Burnsville 24:48.6 8:00/M 7  
88 (> 7) 612 Avery VanDussen Lakeville North 24:50.8 8:01/M 10  
89 56 532 Anna Frigstad Eastview 24:51.2 8:01/M 9  
90 (> 7) 631 Sydney Klausler Lakeville South 24:53.5 8:02/M 12  
91 (> 7) 516 Brianna Wuertz Eagan 24:55.8 8:02/M 10  
92 (> 7) 511 Lexi Patnode Eagan 24:56.3 8:03/M 9  
93 (> 7) 603 Elena Senftner Lakeville North 24:57.5 8:03/M 12  
94 (> 7) 697 Lisa Eidum Rosemount 24:58.6 8:03/M 9  
95 (> 7) 694 Renee Boldus Rosemount 24:59.7 8:04/M 11  
96 (> 7) 780 Leah Weier Shakopee 25:01.5 8:04/M 11  
97 (> 7) 764 Courtney Parker Shakopee 25:04.8 8:05/M 8  
98 (> 7) 616 Gloria Baxter Lakeville South 25:05.5 8:05/M 12  
99 (> 7) 584 Isabel Demo Lakeville North 25:06.5 8:06/M 11  
100 (> 7) 747 Mandy Hukee Shakopee 25:07.0 8:06/M 8  
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
101 (> 7) 734 Caitlyn DeGier Shakopee 25:08.9 8:06/M 7  
102 (> 7) 508 Mady Ogorek Eagan 25:10.5 8:07/M 12  
103 (> 7) 618 Annabelle Brekke Lakeville South 25:11.6 8:07/M 12  
104 (> 7) 624 Amanda Cavanaugh Lakeville South 25:16.2 8:09/M 12  
105 57 458 Ceceilia Voss Apple Valley 25:17.8 8:09/M 9  
106 (> 7) 714 Samantha Meznarich Rosemount 25:19.1 8:10/M 9  
107 (> 7) 648 Ella Carlson Prior Lake 25:19.3 8:10/M 8  
108 (> 7) 750 Lexie Knutson Shakopee 25:20.0 8:10/M 9  
109 (> 7) 695 Emily Buckenberger Rosemount 25:20.2 8:10/M 12  
110 (> 7) 589 Grace Frechette Lakeville North 25:23.0 8:11/M 11  
111 (> 7) 768 Chloe Raines Shakopee 25:24.1 8:12/M 8  
112 58 536 Paige Hammill Eastview 25:26.0 8:12/M 12  
113 59 518 Anna Alswager Eastview 25:26.4 8:12/M 11  
114 (> 7) 641 Maddy Worden Lakeville South 25:34.3 8:15/M 10  
115 (> 7) 632 Sarah McLeod Lakeville South 25:37.0 8:16/M 12  
116 (> 7) 534 Janiyah Green Eastview 25:39.2 8:16/M 9  
117 (> 7) 521 Molly Bjerke Eastview 25:45.2 8:18/M 11  
118 (> 7) 540 Ellie Johnson Eastview 25:45.3 8:18/M 9  
119 (> 7) 766 Hannah Pflipsen Shakopee 25:49.5 8:20/M 10  
120 (> 7) 751 Kate Koller Shakopee 25:50.0 8:20/M 7  
121 (> 7) 495 Maria Frome Eagan 25:51.8 8:20/M 10  
122 (> 7) 711 Elizabeth Lorch Rosemount 25:51.9 8:20/M 10  
123 (> 7) 606 Lauren Snyder Lakeville North 25:54.9 8:21/M 11  
124 (> 7) 679 Cora Sadlack Prior Lake 25:55.3 8:22/M 7  
125 60 454 Ava Peterson Apple Valley 25:57.3 8:22/M 9  
126 (> 7) 762 Alina Oelberg Shakopee 26:00.9 8:23/M 8  
127 (> 7) 535 Kira Gunawan Eastview 26:07.8 8:25/M 11  
128 (> 7) 783 Jessica Yevu Shakopee 26:09.9 8:26/M 9  
129 (> 7) 501 Cate Kerr Eagan 26:11.2 8:27/M 9  
130 (> 7) 520 Chloe Benadum Eastview 26:12.1 8:27/M 9  
131 (> 7) 692 Cassie Bills Rosemount 26:13.8 8:27/M 12  
132 61 447 Samantha Hoyt Apple Valley 26:14.8 8:28/M 10  
133 (> 7) 746 Isabelle Hoversten Shakopee 26:14.8 8:28/M 10  
134 (> 7) 491 Maddie Erickson Eagan 26:18.4 8:29/M 11  
135 (> 7) 782 Chloe Witherington Shakopee 26:24.0 8:31/M 7  
136 (> 7) 749 Abby Karr Shakopee 26:24.4 8:31/M 8  
137 (> 7) 690 Rose Bauernfeind Rosemount 26:25.2 8:31/M 12  
138 62 444 Sydni Erickson Apple Valley 26:25.5 8:31/M 10  
139 (> 7) 663 Megan Marcinkevich Prior Lake 26:26.0 8:32/M 11  
140 (> 7) 729 Kayla Brinkman Shakopee 26:31.5 8:33/M 7  
141 (> 7) 662 Lauren Mandinec Prior Lake 26:32.2 8:34/M 10  
142 (> 7) 614 Sam VanDussen Lakeville North 26:34.0 8:34/M 10  
143 (> 7) 687 Maria Willerett Prior Lake 26:35.0 8:35/M 8  
144 (> 7) 733 McKenna Davis Shakopee 26:37.0 8:35/M 8  
145 (> 7) 736 Nina Froats Shakopee 26:37.3 8:35/M 9  
146 (> 7) 604 Peyton Servais Lakeville North 26:40.7 8:36/M 9  
147 (> 7) 591 Amber Gryga Lakeville North 26:41.4 8:36/M 10  
148 (> 7) 774 Molly Stewart Shakopee 26:41.7 8:36/M 10  
149 (> 7) 668 Tayler Netzke Prior Lake 26:41.8 8:36/M 10  
150 (> 7) 487 Gracie Bolluyt Eagan 26:43.6 8:37/M 12  
151 63 450 Claire Michelsen Apple Valley 26:43.6 8:37/M 12  
152 (> 7) 732 Bridget Carlson Shakopee 26:46.0 8:38/M 11  
153 (> 7) 704 Maren Honcharenko Rosemount 26:47.3 8:38/M 11  
154 (> 7) 549 Avery Schmidt Eastview 26:47.3 8:38/M 12  
155 (> 7) 593 Teagan Klinkner Lakeville North 26:48.4 8:39/M 10  
156 (> 7) 710 Kate Lillemoen Rosemount 26:51.9 8:40/M 10  
157 (> 7) 725 Shalu Arun Shakopee 26:55.7 8:41/M 7  
158 (> 7) 705 Madisyn Huss Rosemount 27:02.3 8:43/M 11  
159 (> 7) 670 Olivia Oistad Prior Lake 27:09.0 8:45/M 10  
160 (> 7) 672 Brianna Overlid Prior Lake 27:11.0 8:46/M 12  
161 (> 7) 765 Riley Peterson Shakopee 27:14.2 8:47/M 8  
162 (> 7) 686 Alyssa Wheeler Prior Lake 27:14.3 8:47/M 9  
163 (> 7) 724 Venessa Agyapong Shakopee 27:18.5 8:48/M 8  
164 (> 7) 637 Sophia Skoog Lakeville South 27:18.8 8:48/M 9  
165 (> 7) 701 Cassidy Jo Gier Rosemount 27:19.6 8:49/M 11  
166 (> 7) 671 Chidera Osuji Prior Lake 27:21.6 8:49/M 12  
167 (> 7) 489 Anna Duffy Eagan 27:29.3 8:52/M 11  
168 (> 7) 539 Sophie Herold Eastview 27:32.5 8:53/M 11  
169 64 476 Greta Nelson Burnsville 27:40.8 8:55/M 10  
170 (> 7) 720 Erica Stockdale Rosemount 27:42.0 8:56/M 9  
171 (> 7) 548 Grace Schile Eastview 27:42.1 8:56/M 11  
172 (> 7) 684 Allyson Tieman Prior Lake 27:43.1 8:56/M 9  
173 (> 7) 592 Sophia Kelly Lakeville North 27:48.7 8:58/M 10  
174 65 460 Tessa Antilla Burnsville 27:50.0 8:59/M 8  
175 (> 7) 613 Olivia VanDussen Lakeville North 27:52.8 8:59/M 11  
176 66 481 Katie Struzyk Burnsville 27:57.6 9:01/M 10  
177 (> 7) 730 Jessica Brook Shakopee 28:03.2 9:03/M 8  
178 (> 7) 753 Payton Mason Shakopee 28:06.5 9:04/M 11  
179 (> 7) 519 Mason Ann Eastview 28:11.9 9:05/M 11  
180 (> 7) 647 Aja Briggs Prior Lake 28:15.6 9:07/M 8  
181 67 451 Lauryn Mitchell Apple Valley 28:16.3 9:07/M 10  
182 (> 7) 546 Alayna Phongsavath Eastview 28:17.1 9:07/M 11  
183 (> 7) 769 Samyu Ravikumar Shakopee 28:17.3 9:07/M 10  
184 (> 7) 754 Sydney Mason Shakopee 28:22.1 9:09/M 8  
185 (> 7) 777 Aly Thorn Shakopee 28:36.9 9:14/M 10  
186 68 477 Rachel Petties Burnsville 28:49.6 9:18/M 9  
187 (> 7) 533 Udaya Gadiparthi Eastview 28:52.1 9:19/M 9  
188 (> 7) 529 Avery Ehrnreiter Eastview 29:06.2 9:23/M 11  
189 (> 7) 538 Valaree Hart Eastview 29:09.7 9:24/M 9  
190 (> 7) 773 Amara Sok Shakopee 29:27.0 9:30/M 10  
191 (> 7) 719 Erin Smith Rosemount 29:34.2 9:32/M 12  
192 (> 7) 583 Jasmine Bussie Lakeville North 29:50.2 9:37/M 11  
193 (> 7) 443 Samantha Dubois Apple Valley 29:52.9 9:38/M 12  
194 69 462 Savannah Christenson Burnsville 29:53.9 9:38/M 10  
195 (> 7) 649 Kylie Chard Prior Lake 30:00.6 9:41/M 12  
196 (> 7) 530 Anna Eidum Eastview 30:19.9 9:47/M 11  
197 70 474 Pamela Molina Mejia Burnsville 30:20.8 9:47/M 11  
198 (> 7) 752 Amanda Markert Shakopee 30:53.9 9:58/M 11  
199 (> 7) 737 Katelyn Gillson Shakopee 31:34.0 10:11/M 7  
200 (> 7) 522 Isabelle Cavazos Eastview 31:41.5 10:13/M 9  
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
201 (> 7) 547 Elsie Porter Eastview 31:47.7 10:15/M 11  
202 (> 7) 469 Anh Lien Burnsville 31:57.2 10:18/M 10  
203 (> 7) 483 Raveena Xiong Burnsville 32:55.0 10:37/M 9  
204 (> 7) 479 Rachel Ryan Burnsville 33:48.4 10:54/M 10  
205 (> 7) 473 Saabiriin Mohamed Burnsville 34:36.3 11:10/M 11  
206 (> 7) 537 Ashley Hart Eastview 36:29.5 11:46/M 12