South Suburban Conference Championships

October 13, 2017


Results By Fast Finish Results- all results are unofficial until marked OFFICIAL. www.fastfinishresults.com

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 558 Anna Fenske Farmington 17:59.0 5:48/M 9  
2 2 620 Brianne Brewster Lakeville South 18:44.5 6:03/M 10  
3 3 569 Lauren Peterson Farmington 19:33.1 6:18/M 11  
4 4 681 Mallory Stach Prior Lake 19:43.6 6:22/M 10  
5 5 726 Jayda Becker Shakopee 19:53.2 6:25/M 9  
6 6 627 Patty Jo English Lakeville South 19:59.9 6:27/M 12  
7 7 563 Josie Laube Farmington 20:11.1 6:31/M 11  
8 8 699 Dani Follett-Dion Rosemount 20:12.2 6:31/M 12  
9 9 452 Molly Moynihan Apple Valley 20:14.0 6:32/M 12  
10 10 564 Laura McGregor Farmington 20:14.8 6:32/M 9  
11 11 713 Abby McNeil Rosemount 20:17.2 6:33/M 9  
12 12 757 Isabel Meger Shakopee 20:20.5 6:34/M 10  
13 13 669 Katie Nollette Prior Lake 20:20.6 6:34/M 9  
14 14 615 Kaori Zeller Lakeville North 20:23.7 6:35/M 9  
15 15 578 Danielle Bellino Lakeville North 20:32.8 6:37/M 12  
16 16 596 Courtney Loth Lakeville North 20:33.4 6:38/M 11  
17 17 629 Avery Heinz Lakeville South 20:36.3 6:39/M 7  
18 18 571 Maleah Scott Farmington 20:38.8 6:39/M 9  
19 19 709 Avery Leppones Rosemount 20:40.2 6:40/M 9  
20 20 758 Kenzie Misgen Shakopee 20:43.6 6:41/M 10  
21 21 742 Allie Handt Shakopee 20:43.9 6:41/M 10  
22 22 689 Olivia Zastro Prior Lake 20:44.7 6:41/M 9  
23 23 706 Lucy Jagoe Rosemount 20:46.4 6:42/M 9  
24 24 691 Kate Beckwith Rosemount 20:47.2 6:42/M 10  
25 25 621 Brycelyn Brewster Lakeville South 20:48.7 6:43/M 8  
26 26 702 Tess Grunklee Rosemount 20:48.8 6:43/M 12  
27 27 588 Bayliss Flynn Lakeville North 20:49.0 6:43/M 7  
28 28 718 Sydney Regalado Rosemount 20:49.1 6:43/M 12  
29 29 485 Abby Barger Eagan 20:50.9 6:43/M 12  
30 30 509 Michelle Passe Eagan 20:51.4 6:44/M 12  
31 31 507 McKenna O'Brien Eagan 20:54.5 6:45/M 9  
32 32 552 Ashley Wagner Eastview 20:55.6 6:45/M 11  
33 33 776 Ali Styba Shakopee 20:57.4 6:45/M 10  
34 34 541 Miranda Kerndt Eastview 21:06.6 6:48/M 10  
35 35 455 Hailey Phoulavan Apple Valley 21:08.6 6:49/M 11  
36 36 767 Maya Rachel Shakopee 21:08.7 6:49/M 11  
37 37 626 Rachel Emerson Lakeville South 21:14.9 6:51/M 12  
38 38 661 Nicole Kelley Prior Lake 21:15.1 6:51/M 11  
39 39 636 Grace Shaskey Lakeville South 21:17.6 6:52/M 11  
40 40 756 Abby Meger Shakopee 21:17.8 6:52/M 10  
41 41 575 Kelsey Thelen Farmington 21:19.6 6:53/M 9  
42 (> 7) 781 Annika Willmert Shakopee 21:21.5 6:53/M 7  
43 (> 7) 739 Carly Gorter Shakopee 21:21.6 6:53/M 9  
44 (> 7) 772 Grace Schmelz-Bundt Shakopee 21:21.7 6:53/M 7  
45 42 510 Theresa Passe Eagan 21:25.5 6:55/M 12  
46 43 611 Makenzie Teague Lakeville North 21:25.6 6:55/M 12  
47 44 486 Grace Barton Eagan 21:25.9 6:55/M 9  
48 45 550 Anna Schumann Eastview 21:26.2 6:55/M 11  
49 46 514 Kelsey Schoeberl Eagan 21:29.4 6:56/M 11  
50 47 505 Savanna McKinnon Eagan 21:33.8 6:57/M 10  
51 48 594 Ella Larson Lakeville North 21:40.3 6:59/M 10  
52 49 567 Anna Palodichuk Farmington 21:42.2 7:00/M 11  
53 50 640 Lindsay Wirfs Lakeville South 21:43.3 7:00/M 8  
54 (> 7) 504 Maddie Matsoff Eagan 21:45.9 7:01/M 12  
55 51 659 Kate Kaisersatt Prior Lake 21:46.8 7:01/M 9  
56 (> 7) 625 Annika Emerson Lakeville South 21:47.3 7:02/M 10  
57 (> 7) 496 Lauren Gamme Eagan 21:49.7 7:02/M 10  
58 52 651 Ella Fitterer Prior Lake 21:49.8 7:02/M 9  
59 (> 7) 628 Lauren Geary Lakeville South 21:51.5 7:03/M 11  
60 53 657 Adaline Hiveley Prior Lake 21:52.6 7:03/M 10  
61 (> 7) 576 Kendell Wallenta Farmington 21:53.7 7:04/M 12  
62 54 453 Eleanor Pederson Apple Valley 22:06.0 7:08/M 9  
63 55 523 Kareena Clendening Eastview 22:06.6 7:08/M 12  
64 56 609 Elizabeth Swenson Lakeville North 22:07.0 7:08/M 11  
65 57 446 Teresa Howard Apple Valley 22:09.2 7:09/M 12  
66 58 445 Montana Helling Apple Valley 22:09.9 7:09/M 11  
67 (> 7) 574 Mara Teiken Farmington 22:16.0 7:11/M 11  
68 (> 7) 572 Mikayla Shaver Farmington 22:16.1 7:11/M 9  
69 59 526 Lauren Dolan Eastview 22:21.3 7:13/M 11  
70 60 553 Ashlyn Week Eastview 22:21.8 7:13/M 12  
71 (> 7) 638 Violet Tessier Lakeville South 22:24.2 7:14/M 11  
72 61 531 Lilly Ellingson Eastview 22:28.7 7:15/M 9  
73 (> 7) 676 Madeline Reckmeyer Prior Lake 22:31.4 7:16/M 9  
74 (> 7) 703 Sydney Hansen Rosemount 22:32.5 7:16/M 12  
75 62 441 Kaila Begaye Apple Valley 22:41.2 7:19/M 7  
76 63 457 Alexis Thompson Apple Valley 22:43.6 7:20/M 10  
77 (> 7) 667 Laura Murr Prior Lake 22:57.9 7:24/M 9  
78 (> 7) 490 Eva Erickson Eagan 23:09.3 7:28/M 11  
79 (> 7) 449 Emma Meyer Apple Valley 23:09.4 7:28/M 9  
80 (> 7) 442 Jenna Van Dreser Apple Valley 23:32.1 7:35/M 11  
81 64 461 Emma Brown Burnsville 24:18.8 7:50/M 11  
82 65 471 Abbey McAleer Burnsville 24:53.7 8:02/M 9  
83 66 482 Molly Willmert Burnsville 24:58.3 8:03/M 10  
84 67 459 Asha Ali Burnsville 25:04.0 8:05/M 10  
85 68 466 Victoria Gueorguiev Burnsville 26:22.3 8:30/M 12  
86 69 468 Maia Latvala Burnsville 26:35.5 8:35/M 10