South Suburban Conference Championships

October 13, 2017


Results By Fast Finish Results- all results are unofficial until marked OFFICIAL. www.fastfinishresults.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 366 Luke Labatte Rosemount 16:22.8 5:17/M 11  
2 2 381 Spencer Schultz Rosemount 16:40.4 5:23/M 12  
3 3 255 Jack Otterson Lakeville South 16:48.5 5:25/M 11  
4 4 315 Hayden Olson Prior Lake 16:49.0 5:25/M 12  
5 5 54 Trenton Allen Eagan 16:54.1 5:27/M 12  
6 6 402 Jacob Evans Shakopee 16:55.1 5:27/M 12  
7 7 176 Noah Revels Farmington 16:56.0 5:28/M 10  
8 8 133 Bryant Ruff Eastview 16:57.3 5:28/M 12  
9 9 325 Gabe Smit Prior Lake 17:00.8 5:29/M 9  
10 10 299 Nick Kartschoke Prior Lake 17:07.9 5:31/M 12  
11 11 221 Tyler Osen Lakeville North 17:09.9 5:32/M 11  
12 12 91 Adam McMonagle Eagan 17:10.7 5:32/M 12  
13 13 107 Michael Brennan Eastview 17:11.9 5:33/M 12  
14 14 342 Mark Biechler Rosemount 17:12.1 5:33/M 12  
15 15 29 Matusola Bein Burnsville 17:12.9 5:33/M 12  
16 16 123 Gabriel Mahlen Eastview 17:13.4 5:33/M 9  
17 17 11 George Knier Apple Valley 17:14.7 5:34/M 12  
18 18 252 Sam Moerbitz Lakeville South 17:16.9 5:34/M 12  
19 19 353 Payne Freske Rosemount 17:20.5 5:35/M 11  
20 20 346 Danny Cox Rosemount 17:21.0 5:36/M 11  
21 21 175 Brennen Peterson Farmington 17:23.0 5:36/M 9  
22 22 94 Paul Schmitter Eagan 17:30.0 5:39/M 10  
23 23 314 Kyle Nordling Prior Lake 17:34.0 5:40/M 9  
24 24 427 Nick Olfert Shakopee 17:39.6 5:42/M 12  
25 25 244 Tyler Gallagher Lakeville South 17:40.1 5:42/M 12  
26 26 22 Brandon Roberts Apple Valley 17:43.9 5:43/M 12  
27 27 180 Caden Speikers Farmington 17:44.7 5:43/M 10  
28 28 291 Chase Hebel Prior Lake 17:45.3 5:44/M 11  
29 29 124 Sam Morgenstern Eastview 17:46.0 5:44/M 10  
30 30 374 Elliott Nicholson Rosemount 17:46.9 5:44/M 9  
31 31 14 Ethan Monsen Apple Valley 17:49.4 5:45/M 12  
32 32 365 Jack Labatte Rosemount 17:50.4 5:45/M 11  
33 33 217 William McKinley Lakeville North 17:50.9 5:45/M 12  
34 34 246 Oliver Grasdal Lakeville South 17:51.0 5:45/M 11  
35 35 21 Nicholas Pederson Apple Valley 17:59.0 5:48/M 11  
36 36 121 Jackson Lee Eastview 18:00.7 5:48/M 12  
37 37 113 Nick Dolan Eastview 18:00.9 5:48/M 11  
38 38 146 Michael Cardinal Farmington 18:02.4 5:49/M 11  
39 39 276 Shane Draginis Prior Lake 18:02.5 5:49/M 10  
40 40 86 Michael Marshall Eagan 18:04.4 5:50/M 9  
41 41 163 Trevor LaVigne Farmington 18:07.4 5:51/M 11  
42 42 284 Taylor Galloway Prior Lake 18:08.1 5:51/M 12  
43 43 177 Regan Sevenich Farmington 18:08.4 5:51/M 11  
44 44 237 Aaron Cavanaugh Lakeville South 18:09.5 5:51/M 9  
45 45 56 Ryan Berg Eagan 18:10.9 5:52/M 10  
46 46 192 Elliot Bach Lakeville North 18:12.1 5:52/M 11  
47 47 102 Josh Wehrman Eagan 18:12.5 5:52/M 11  
48 48 181 Cole Stansbury Farmington 18:12.7 5:52/M 12  
49 49 16 Max Moynihan Apple Valley 18:12.9 5:52/M 12  
50 50 110 Benjamin Danner Eastview 18:14.5 5:53/M 11  
51 51 191 Dawson Ashley Lakeville North 18:14.6 5:53/M 11  
52 52 70 Danny Henderson Eagan 18:15.2 5:53/M 11  
53 53 222 Trevor Paschall Lakeville North 18:19.2 5:55/M 12  
54 54 426 Dan Olfert Shakopee 18:21.3 5:55/M 8  
55 55 30 Matthew Berg Burnsville 18:24.8 5:56/M 11  
56 (> 7) 88 Jack Martin Eagan 18:25.2 5:56/M 12  
57 (> 7) 87 Sam Marshall Eagan 18:25.5 5:56/M 9  
58 56 47 Thomas Ryan Burnsville 18:27.8 5:57/M 12  
59 57 206 Isaac Heilman Lakeville North 18:33.6 5:59/M 12  
60 58 396 Brady Buth Shakopee 18:33.8 5:59/M 11  
61 (> 7) 323 Ben Seme Prior Lake 18:34.0 5:59/M 12  
62 59 224 Aiden Regan Lakeville North 18:36.1 6:00/M 10  
63 60 3 Jonathan Connors Apple Valley 18:36.9 6:00/M 11  
64 (> 7) 143 Carter Altmann Farmington 18:39.4 6:01/M 10  
65 61 411 Simon Horning Shakopee 18:40.2 6:01/M 10  
66 62 260 Adam Seibert Lakeville South 18:41.9 6:02/M 12  
67 (> 7) 81 Dane Loberg Eagan 18:42.9 6:02/M 12  
68 (> 7) 214 Jacob Langenfeld Lakeville North 18:43.4 6:02/M 11  
69 63 37 Micheal Kraimer Burnsville 18:45.1 6:03/M 12  
70 64 266 John Ziemkowski Lakeville South 18:47.0 6:04/M 9  
71 65 423 Corbin Michels Shakopee 18:47.5 6:04/M 11  
72 66 46 Dawson Quimby Burnsville 18:50.6 6:05/M 12  
73 67 35 Alex Gude Burnsville 18:56.3 6:06/M 12  
74 68 5 Elliot Ewald Apple Valley 18:56.8 6:06/M 10  
75 (> 7) 259 Clayton Roberts Lakeville South 18:58.5 6:07/M 10  
76 69 439 Zach Yuza Shakopee 18:59.0 6:07/M 8  
77 (> 7) 27 Karl Van Horsen Apple Valley 19:00.1 6:08/M 11  
78 (> 7) 394 Zach Broome Shakopee 19:01.0 6:08/M 11  
79 (> 7) 265 Ross Weber Lakeville South 19:04.3 6:09/M 10  
80 (> 7) 220 Jack O'Donnell Lakeville North 19:05.4 6:09/M 12  
81 (> 7) 419 Dean Luehrs Shakopee 19:10.8 6:11/M 11  
82 (> 7) 186 Josh Wilson Farmington 19:30.5 6:17/M 12  
83 70 44 Chance Persons Burnsville 19:35.0 6:19/M 10  
84 (> 7) 235 Will Blevins Lakeville South 19:48.1 6:23/M 10  
85 (> 7) 40 Pavin Mak Burnsville 19:59.2 6:27/M 10  
86 (> 7) 401 Eric Dyrhaug Shakopee 19:59.5 6:27/M 12  
87 (> 7) 28 Francis Adams Burnsville 20:19.0 6:33/M 11  
88 (> 7) 166 Nolan Levack Farmington 22:10.0 7:09/M 11  
89 (> 7) 50 Jared Valois Burnsville 24:12.7 7:48/M 12