Defeat of Jesse James Days Races

Age Group Results

September 10, 2017


Results By Fast Finish Results- all results are unofficial until marked OFFICIAL. www.fastfinishresults.com

5k Run/Walk

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bella Rushing Northfield MN 201 11 85 27:09.0 27:09.0
2 Claire Casson Northfield MN 127 10 119 29:08.7 29:08.7
3 Abby Borgerding Northfield MN 198 10 123 29:21.6 29:21.6
4 Jaclyn Swenosn NORTHFIELD MN 259 0 179 32:20.9 32:20.9
5 Gracie Freyberg Northfield MN 288 11 228 36:03.2 36:03.2
6 ILA REDDY Farmington MN 116 11 254 38:06.1 38:06.1
7 Rachel Swenson NORTHFIELD MN 260 10 257 38:10.4 38:10.4
8 Elia Perez Celis Northfield MN 407 0 263 38:57.4 38:57.4
9 Makena McMillan ELKO MN 128 10 275 39:59.0 39:59.0
10 Molly Merritt Northfield MN 388 10 280 40:50.1 40:50.1
11 Cylvie Muniak Nerstrand MN 383 10 289 42:15.6 42:15.6
12 Adia Lien Northfield MN 322 8 294 43:10.0 43:10.0
13 Vianey P. Celis Northfield MN 412 0 322 48:30.0 48:30.0
14 Araceli Baez R. Northfield MN 409 0 345 52:47.8 52:47.8
15 Deedee Little Northfield MN 404 0 361 53:58.0 53:58.0
16 Sandy Wetzel Northfield MN 438 0 389 56:47.8 56:47.8
17 Tammy Barr Lakeville MN 434 0 390 56:47.9 56:47.9
18 Jullietta Rojas Northfield MN 399 5 404 59:28.5 59:28.5
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Molly Potter Northfield MN 319 18 110 28:47.8 28:47.8
2 Cedar Heffelfinger ATLANTA GA 342 19 113 28:54.8 28:54.8
3 Emily Chak SHAKOPEE MN 345 18 115 29:01.2 29:01.2
4 Anna Grundhoefer St. Paul MN 362 15 165 31:23.9 31:23.9
5 Emily Amland Northfield MN 317 19 168 31:31.5 31:31.5
6 Lindy Edstrom Cannon Falls MN 307 16 256 38:09.4 38:09.4
7 Stephanie Braun HASTINGS MN 186 16 258 38:22.7 38:22.7
8 Samantha Sundby Cannon Falls MN 309 15 267 39:32.0 39:32.0
9 Amanda Goldberg NORTHFIELD MN 172 18 305 44:41.6 44:41.6
10 AUDREY PAGEL NORTHFIELD 517 15 407 1:00:00.3 1:00:00.3
11 Isabella Schmidt Nerstrand MN 339 15 408 1:00:00.9 1:00:00.9
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jacquelyn Chatelaine Lakeville MN 393 21 62 25:35.0 25:35.0
2 ALEXANDRA BRAIEDY CHANNASSEN 539 22 68 26:05.2 26:05.2
3 Allie Clark Northfield MN 456 22 69 26:05.2 26:05.2
4 Kathryn Wolff Cedar Falls IA 170 21 92 27:32.7 27:32.7
5 Maria Friedges ELKO MN 284 23 133 29:52.9 29:52.9
6 Sarah Missler NORTHFIELD MN 290 24 152 30:36.2 30:36.2
7 katie Braun Hastings MN 184 20 243 37:35.7 37:35.7
8 RINYA KAMBER NORTHFIELD 552 23 269 39:41.1 39:41.1
9 Dana Keeble MINNEAPOLIS MN 318 21 283 40:56.9 40:56.9
10 Abby Hansen Farmington MN 436 22 284 41:12.5 41:12.5
11 ROSA HAYES MOORHEAD 522 23 317 48:15.9 48:15.9
12 Bekah Lippert Farmington MN 123 23 335 51:34.8 51:34.8
13 Felicia Schuette MORRISTOWN MN 166 21 340 52:25.0 52:25.0
14 Nicole Braun HASTINGS MN 185 22 351 53:00.8 53:00.8
15 Alexis Benjamin Faribault MN 236 23 360 53:57.7 53:57.7
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heidi Schliesman Apple valley MN 85 27 32 23:15.3 23:15.3
2 Laura Baltazar Northfield MN 215 27 57 25:14.1 25:14.1
3 Sarah Kowalewski Northfield MN 367 26 72 26:12.0 26:12.0
4 Emilee Hemme RICHFIELD MN 95 29 98 27:59.4 27:59.4
5 Dannie Huon BURNSVILLE MN 348 29 116 29:04.1 29:04.1
6 Rebecca Busselman Lakeville MN 195 28 124 29:31.4 29:31.4
7 Alyssa Vaubel Northfield MN 447 26 207 34:27.7 34:27.7
8 Danielle Skogerboe Faribault MN 227 27 245 37:37.1 37:37.1
9 Sara Lai Wah Bloomington MN 330 28 282 40:54.9 40:54.9
10 Kristina Alexon Northfield 418 25 287 42:12.2 42:12.2
11 Sarah Grundhoefer West St. Paul MN 17 27 290 42:19.4 42:19.4
12 Denise Jiminez 439 25 299 44:18.9 44:18.9
13 Jennifer Verhagen Rochester MN 152 27 309 45:42.1 45:42.1
14 Michelle Schumacher Northfield MN 371 29 314 47:44.0 47:44.0
15 Jessica Huber Faribault MN 231 26 334 50:42.4 50:42.4
16 Tanya Montour Dundas MN 377 29 337 52:14.7 52:14.7
17 Tammy Eidahl Northfield MN 376 29 338 52:14.9 52:14.9
18 Riley Rapp Cannon Falls MN 381 25 342 52:39.6 52:39.6
19 Grace Raatz EAGAN MN 304 25 352 53:01.1 53:01.1
20 Kelly Endres Hampton MN 303 26 353 53:02.4 53:02.4
21 Erika Velasquez Northfield MN 281 25 368 54:55.8 54:55.8
22 Sara Zenner SOUTH ST PAUL MN 179 27 374 55:23.3 55:23.3
23 Anastacia Bouillez Northfield MN 453 26 378 55:59.7 55:59.7
24 Kaitlyn McAdams FARMINGTON MN 167 25 382 56:20.9 56:20.9
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 ALI TOWLE WATERTOWN 514 31 19 22:17.8 22:17.8
2 Emily Blumhoefer Northfield MN 57 31 27 22:53.6 22:53.6
3 Kristian Fisher Northfield MN 196 30 100 28:07.4 28:07.4
4 Ruth A Schlitz Burnsville MN 72 33 106 28:26.5 28:26.5
5 Maggie Underdahl NORTHFIELD MN 253 34 125 29:31.7 29:31.7
6 HANNAH SEIFERT NEW PRAGUE 494 31 145 30:21.9 30:21.9
7 Maren Pautsch Shakopee MN 51 30 172 31:42.3 31:42.3
8 Jamie Mills Northfield MN 216 34 178 32:15.8 32:15.8
9 Leakhana Lunn Eagan MN 325 33 192 33:13.8 33:13.8
10 Katie Jean Davey Eagan MN 355 33 211 34:37.9 34:37.9
11 Erin Smith Prior Lake MN 77 33 230 36:14.6 36:14.6
12 Mary Meierbachtol Victoria MN 74 33 231 36:14.6 36:14.6
13 Vanessa Kes New Prague MN 241 31 238 36:47.9 36:47.9
14 Michelle Nolander Northfield MN 151 31 241 37:29.8 37:29.8
15 Fawn Fuller Faribault MN 225 34 333 50:42.3 50:42.3
16 Erica Minnehan Northfield MN 11 34 344 52:47.7 52:47.7
17 Dana Severson MINNEAPOLIS MN 278 33 354 53:02.4 53:02.4
18 Stephanie Peters Red Wing MN 43 34 367 54:26.8 54:26.8
19 Teri Holicky Faribault MN 224 31 379 56:05.9 56:05.9
20 Tara Thielen Faribault MN 230 31 380 56:05.9 56:05.9
21 KeriAnn Smith FARMINGTON MN 165 31 381 56:19.5 56:19.5
22 JONICA IMDIEKE CLEAR LAKE 538 32 384 56:33.5 56:33.5
23 Ann Dunlap NORTHFIELD MN 248 34 393 57:47.9 57:47.9
24 Marissa Blahnik STURGEON BAY WI 107 31 397 58:32.7 58:32.7
25 Aimee Fisher Northfield MN 55 32 417 1:02:00.4 1:02:00.4
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sara Schwartz 457 38 20 22:22.4 22:22.4
2 Ryan Driscoll Northfield MN 302 36 50 24:53.3 24:53.3
3 Naomi Rushing Northfield MN 200 37 86 27:09.4 27:09.4
4 Karen Arlt Lakeville MN 28 36 88 27:16.5 27:16.5
5 Amber Schramm Northfield MN 113 35 101 28:11.0 28:11.0
6 lisa heart Woodbury MN 158 38 127 29:37.6 29:37.6
7 BREANNA WHEELER NORTHFIELD 536 38 144 30:21.8 30:21.8
8 Belen Alcocer P. Northfield MN 406 37 163 31:16.3 31:16.3
9 Monica Castano Northfield MN 394 35 170 31:41.3 31:41.3
10 Marisol Arenas Apanco Northfield MN 408 36 184 32:47.6 32:47.6
11 KELLY Q WEBSTER ROSEMOUNT 527 35 186 32:47.9 32:47.9
12 Amy Peschong Apple Valley MN 134 39 195 33:24.4 33:24.4
13 NIKKI OAKLAND FARIBAULT 548 36 200 33:39.1 33:39.1
14 Kirsten Budin Northfield MN 295 37 202 33:53.3 33:53.3
15 Kari Kuhlman NORTHFIELD MN 269 35 206 34:23.3 34:23.3
16 Nura Negaard FARIBAULT MN 38 38 209 34:36.8 34:36.8
17 Amber Tuma Northfield MN 448 37 217 34:50.6 34:50.6
18 Maggie Hubbling North Branch MN 100 35 219 35:07.1 35:07.1
19 SASHA GIESLER DOVER 495 39 220 35:08.2 35:08.2
20 Tina Freyberg Northfield MN 287 36 227 36:02.9 36:02.9
21 Susie Harris Dundas MN 169 35 252 37:52.0 37:52.0
22 Jacquee Schieck Northfield MN 264 35 262 38:53.2 38:53.2
23 ALLISON EDDY NORTHFIELD 549 39 264 39:02.0 39:02.0
24 Maribel Gomez Northfield MN 410 36 273 39:56.9 39:56.9
25 Lori Greene MINNEAPOLIS MN 333 37 278 40:22.1 40:22.1
26 Francesca Anderegg Northfield MN 155 35 291 42:46.3 42:46.3
27 Tara Lien Northfield MN 320 38 295 43:10.0 43:10.0
28 Rebecca Lien Northfield MN 321 38 296 43:10.3 43:10.3
29 Tamara Patton PLYMOUTH MN 3 36 308 45:31.9 45:31.9
30 Jennifer Jackson Northfield 427 37 327 49:47.3 49:47.3
31 Liz Loverink Faribault MN 426 36 328 49:47.3 49:47.3
32 Kristi Johnson NORTHFIELD MN 162 39 341 52:25.2 52:25.2
33 Emy Farley NORTHFIELD MN 56 35 346 52:52.7 52:52.7
34 JOLEEN HADRICH LAUDERDALE 490 36 347 52:52.9 52:52.9
35 Candice Volkert Northfield MN 252 37 356 53:42.2 53:42.2
36 Jessica Vieths Dennison MN 121 39 357 53:50.4 53:50.4
37 Heather Sand Farmington MN 401 38 362 53:58.4 53:58.4
38 Victoria Nolasco Northfield MN 397 35 366 53:59.1 53:59.1
39 Stormy Thompson LAKEVILLE MN 171 37 369 54:56.3 54:56.3
40 Jamie White-Titus FARIBAULT MN 275 36 410 1:00:04.7 1:00:04.7
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sara Lippert Northfield MN 245 41 41 24:07.9 24:07.9
2 JANILYN MURTHA DICKINSAN 530 40 45 24:21.4 24:21.4
3 HEATHER KICK-ABRAHAMSON PLYMOUTH 466 40 54 25:04.7 25:04.7
4 Laura McManus Lakeville MN 267 43 89 27:23.9 27:23.9
5 Jamie Wiebe Northfield MN 78 44 99 28:03.2 28:03.2
6 Anne Vander Martin Northfield MN 209 40 126 29:32.3 29:32.3
7 Karen Worden Owatonna MN 131 41 154 30:39.3 30:39.3
8 Ana Maria Romero Northfield MN 411 40 169 31:39.3 31:39.3
9 Catherine Fortin Northfield MN 93 43 171 31:41.4 31:41.4
10 Jennifer Kreps Zumbrota MN 313 42 175 32:01.7 32:01.7
11 Jen Rauk Norhtfield MN 203 43 212 34:40.5 34:40.5
12 Leah Driscoll Northfield MN 301 42 215 34:48.7 34:48.7
13 CHRISTINE WILLIAMS NORTHFIELD 518 43 234 36:22.8 36:22.8
14 Branda Keehn Frontenac MN 240 40 250 37:47.6 37:47.6
15 Meghan Lane Shakopee MN 159 44 270 39:45.4 39:45.4
16 sandy mcmillan ELKO MN 126 40 274 39:58.7 39:58.7
17 Ann Muenchow Faribault MN 229 43 292 42:51.1 42:51.1
18 Theresa Siemers FARIBAULT MN 164 43 302 44:37.8 44:37.8
19 Amanda Reddy Farmington MN 222 40 303 44:38.5 44:38.5
20 Kristin Odegard Savage MN 41 41 312 46:44.6 46:44.6
21 Cheryl Dwyer Faribault MN 232 44 359 53:57.6 53:57.6
22 Theresa Sierakowski Faribault MN 233 42 363 53:58.6 53:58.6
23 Heather Gavin Faribault MN 235 44 386 56:36.7 56:36.7
24 Sarah Larsen Faribault MN 173 43 387 56:46.9 56:46.9
25 Clarice DeGrood Faribault MN 276 44 411 1:00:04.7 1:00:04.7
26 Jackelin Flynn NORTHFIELD MN 181 44 414 1:01:01.6 1:01:01.6
27 Juliet Schwartz NORTHFIELD MN 180 40 415 1:01:03.6 1:01:03.6
28 Kelly Luiten Northfield MN 40 40 416 1:02:00.4 1:02:00.4
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kari Hong Needham MA 32 45 37 23:37.7 23:37.7
2 Leanna Hershey Stoughton WI 238 49 43 24:13.8 24:13.8
3 Elizabeth Grundhoefer St. Paul MN 361 49 56 25:06.4 25:06.4
4 THERESE SMIENS NORTHFIELD 546 48 63 25:44.4 25:44.4
5 Faye Merritt Northfield MN 385 45 82 27:02.9 27:02.9
6 Jennifer Martinson Rosemount MN 87 45 182 32:37.1 32:37.1
7 Jennie Moberg Northfield MN 37 46 187 32:49.1 32:49.1
8 KRISTIN VAN WYK DEEPHAVEN 531 46 188 32:49.1 32:49.1
9 Catherine Luebke NERSTRAND MN 251 48 205 34:01.7 34:01.7
10 Jodi Finstad Farmington MN 49 46 239 37:04.3 37:04.3
11 Gina Swenson NORTHFIELD MN 256 46 259 38:37.1 38:37.1
12 Carolyn Wolff Cedar Falls IA 157 48 260 38:43.6 38:43.6
13 Jenny Pelletier Dundas MN 46 45 271 39:53.1 39:53.1
14 Kendra Schmidt Nerstrand MN 337 46 279 40:40.8 40:40.8
15 Erin Barnett Nerstrand MN 384 47 288 42:15.5 42:15.5
16 BETH BOWES RED WING 550 48 293 43:08.0 43:08.0
17 Kristin Lindgren Apple Valley MN 102 45 310 45:49.8 45:49.8
18 Bertha Pliego Northfield MN 414 45 320 48:17.4 48:17.4
19 JANE MOREAU FARIBAULT 496 46 325 48:53.7 48:53.7
20 Alya Pender MINNETONKA MN 118 49 336 51:52.0 51:52.0
21 Kathy Glampe Northfield MN 80 47 370 54:59.7 54:59.7
22 Heidi Quiram Cannon Falls MN 39 46 371 54:59.8 54:59.8
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karyn Ridgeway Needham MA 33 52 65 25:56.1 25:56.1
2 HOPE LANGSTON Northfield MN 23 54 80 26:54.8 26:54.8
3 Cher Rezac New Prague MN 365 51 131 29:51.0 29:51.0
4 DARCY R NICOLAI MEDFORD 501 54 151 30:33.8 30:33.8
5 Cheryl Friedges Elko MN 283 51 156 30:43.1 30:43.1
6 SUE UNDERLAND OWATONNA 500 52 159 30:48.9 30:48.9
7 Deb Kopas Northfield MN 217 54 161 30:59.3 30:59.3
8 Nancy Allinder Willmar MN 98 53 166 31:29.9 31:29.9
9 DANIELA KOHEN NORTHFIELD 462 50 176 32:08.9 32:08.9
10 Joy Estrem Kenyon MN 144 50 204 33:58.8 33:58.8
11 Jean orhn Faribault MN 223 53 232 36:16.9 36:16.9
12 Jennifer Hegseth Northfield MN 205 50 255 38:07.1 38:07.1
13 Melissa Robinson Dennison MN 323 51 261 38:47.5 38:47.5
14 Cynthia Elliot Lonsdale MN 441 54 286 42:09.3 42:09.3
15 Natalie Marfleet Northfield MN 405 54 297 43:38.3 43:38.3
16 Dodie Braith Montgomery MN 437 52 324 48:49.1 48:49.1
17 Sandy Bouillez Northfield MN 247 52 377 55:59.1 55:59.1
18 CONNIE BAUER FARIBAULT 467 50 391 57:13.5 57:13.5
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Beth Hillemann Saint Paul MN 73 55 191 33:01.5 33:01.5
2 Sue Schultz Jordan MN 109 56 193 33:22.5 33:22.5
3 Leora Henkin Winston Salem NC 53 57 201 33:52.1 33:52.1
4 Julia Samples Northfield MN 26 58 248 37:44.3 37:44.3
5 Roseann Schweisthal Faribault MN 25 55 251 37:49.3 37:49.3
6 Sandra Kamnikar Woodbury MN 7 56 272 39:53.4 39:53.4
7 Amy Goerwitz Northfield MN 234 56 311 46:40.2 46:40.2
8 TAMMY HAYES NORTHFIELD 523 57 318 48:16.0 48:16.0
9 Penny Hillemann Northfield MN 71 58 321 48:25.5 48:25.5
10 Jane Grundhoefer West St. Paul MN 18 59 332 50:26.3 50:26.3
11 Deb Mastin Northfield MN 374 57 343 52:40.1 52:40.1
12 LETTI ZENNER NORTHFIELD 533 57 375 55:26.5 55:26.5
13 JEAN SPITTLE NORTHFIELD 541 55 385 56:34.7 56:34.7
14 Lisa Swanson FARIBAULT MN 175 55 388 56:47.1 56:47.1
15 Becky Krippner NORTHFIELD MN 262 57 396 58:32.3 58:32.3
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 DIANE CULVER IOWA CITY 470 60 83 27:04.7 27:04.7
2 Debbie Driscoll Mahtomedi MN 300 62 153 30:37.3 30:37.3
3 Michele Ernste Faribault MN 452 60 155 30:40.4 30:40.4
4 Peggy Anne Hawkins Northfield MN 228 60 268 39:37.8 39:37.8
5 katherine kick shakopee MN 326 63 277 40:20.4 40:20.4
6 Jean Pavola rosemount MN 61 61 307 45:29.2 45:29.2
7 Rhonda Tuax Faribault MN 451 61 323 48:48.7 48:48.7
8 WENDY HARVEY NORTHFIELD 497 60 339 52:22.3 52:22.3
9 Jan Roberts Faribault MN 306 62 349 52:57.0 52:57.0
10 Nancy Maloney NORTHFIELD MN 114 60 350 52:58.0 52:58.0
11 Anne Balluff Montgomery MN 352 63 376 55:59.0 55:59.0
12 Jane Mosman Northfield MN 379 65 394 57:56.4 57:56.4
13 Kristine Hanson Northfield MN 380 68 395 57:57.0 57:57.0
14 Ginny Walsh Northfield MN 308 66 399 58:38.2 58:38.2
15 Anita Koch CANNON FALLS MN 207 64 400 58:47.5 58:47.5
16 Jeanne Estrem Nerstrand MN 124 65 409 1:00:04.5 1:00:04.5
17 Debby Nelson FARIBAULT MN 139 66 412 1:00:25.1 1:00:25.1
18 Sharon Lawyer Eagan MN 60 60 418 1:02:56.6 1:02:56.6
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 ROSEMARY HARNLY RED WING 476 71 160 30:55.1 30:55.1
2 Josephine Egge PARK RAPIDS MN 106 71 315 48:14.0 48:14.0
3 Naurine Lennox Northfield MN 12 74 402 59:12.5 59:12.5
4 Marilyn Kelley DUNDAS MN 136 74 403 59:14.7 59:14.7
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jose Ramirez Faribault MN 425 0 6 19:46.5 19:46.5
2 KEITH HARNER NORTHFIELD 508 11 18 22:16.7 22:16.7
3 Quinn McManus LAKEVILLE MN 272 11 25 22:41.9 22:41.9
4 MYLES BROWN NORTHFIELD 480 13 46 24:30.1 24:30.1
5 Saxon Egge NORTHFIELD MN 35 13 48 24:40.8 24:40.8
6 Cullen Merritt Northfield MN 387 12 58 25:16.1 25:16.1
7 Max Casson Northfield MN 129 12 70 26:07.9 26:07.9
8 Grant Selchow Northfield MN 212 10 91 27:29.7 27:29.7
9 Lain Kuhlman Northfield MN 273 7 93 27:40.4 27:40.4
10 Jack Linder Northfield MN 208 11 97 27:55.3 27:55.3
11 OWEN WHEELER NORTHFIELD 537 13 173 31:54.7 31:54.7
12 Brady Budin Northfield MN 296 10 177 32:10.6 32:10.6
13 Jackson Volkert Northfield MN 254 10 197 33:29.4 33:29.4
14 Trevor Volkert Northfield MN 255 7 198 33:36.9 33:36.9
15 LIAM OAKLAND FARIBAULT 547 7 199 33:38.7 33:38.7
16 Carson Budin Northfield MN 297 7 203 33:53.5 33:53.5
17 Kaed Rauk NORTHFIELD MN 197 13 213 34:40.7 34:40.7
18 Carter Seeley Northfield MN 141 14 216 34:50.5 34:50.5
19 LIAM AILABONNI NORTHFIELD 472 10 222 35:43.6 35:43.6
20 Jaden Nevils Faribault MN 316 10 225 35:56.8 35:56.8
21 PRATAP REDDY Farmington MN 117 7 246 37:43.0 37:43.0
22 Devon Seeley Northfield MN 142 10 253 37:52.1 37:52.1
23 ASHER YUNK NORTHFIELD 484 7 313 47:43.8 47:43.8
24 Miguel Rojas Arroyo Northfield MN 396 0 364 53:58.6 53:58.6
25 Fortino Rojas Northfield MN 400 1 365 53:58.6 53:58.6
26 Victor Rojas Northfield MN 398 12 405 59:28.7 59:28.7
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dawson Hatfield Northfield MN 274 17 17 22:03.8 22:03.8
2 Brian Manuel Rodriguez Northfield MN 415 16 52 24:57.5 24:57.5
3 Taylor Freeman Dundas MN 99 19 59 25:22.4 25:22.4
4 Thomas Robillard Owatonna MN 194 17 67 26:03.7 26:03.7
5 Liam Pender MINNETONKA MN 119 16 107 28:30.8 28:30.8
6 PEDRO OLIVO FARIBAULT 491 19 121 29:14.7 29:14.7
7 Lucas Robillard Owatonna MN 193 15 237 36:36.8 36:36.8
8 Carter Schmidt Nerstrand MN 341 15 406 59:59.9 59:59.9
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Taylor Aarness Northfield MN 454 21 7 19:53.8 19:53.8
2 ANDREW ROSSOW DUNDAS 459 23 75 26:16.3 26:16.3
3 OLAV SERRES NORTHFIELD 540 21 76 26:16.7 26:16.7
4 Mitch Alexon Webster MN 421 24 77 26:22.3 26:22.3
5 Rory Li Rochester MN 282 21 130 29:50.1 29:50.1
6 LEE PRINGLE NORTHFIELD 463 24 139 30:08.8 30:08.8
7 Noah Feldman WINSTON SALEM NC 54 20 180 32:22.5 32:22.5
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Bailey Dundas MN 64 27 22 22:32.7 22:32.7
2 Andres Bultazar Northfield MN 444 25 24 22:36.9 22:36.9
3 JORDAN NOLANDER NORTHFIELD 551 29 47 24:31.1 24:31.1
4 Tyler Pautsch Shakopee MN 52 28 114 28:56.4 28:56.4
5 Jeremy Hepler Northfield MN 450 26 164 31:20.4 31:20.4
6 Brent Harms Rosemount MN 428 28 190 33:01.4 33:01.4
7 Russell Hemme RICHFIELD MN 96 29 208 34:36.3 34:36.3
8 Lee Doneaux Northfield 417 29 244 37:36.2 37:36.2
9 Cesar Olivo Faribault MN 430 28 329 50:11.9 50:11.9
10 LJ Hruzu Northfield MN 440 25 330 50:12.1 50:12.1
11 Dan Zenner Minneapolis MN 178 26 372 55:03.9 55:03.9
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Phil Richert Northfield MN 250 30 1 17:52.9 17:52.9
2 NATHAN MARTINEZ FARMINGTON 525 33 2 18:23.1 18:23.1
3 JOE EGGUM DENNISON 498 30 11 20:55.1 20:55.1
4 COREY TOWLE WATERTOWN 513 30 21 22:22.5 22:22.5
5 Matthew Inman Faribault MN 286 34 23 22:33.5 22:33.5
6 ANTHONY SANCHEZ ROSEMOUNT 474 34 42 24:12.9 24:12.9
7 Ryan Blumhoefer Northfield MN 58 32 61 25:28.9 25:28.9
8 Ted Blake Faribault MN 226 32 79 26:33.8 26:33.8
9 Mark Davey Eagan MN 356 33 87 27:16.1 27:16.1
10 Jordan Carlson Northfield MN 68 34 104 28:22.8 28:22.8
11 Brock Blahnik STURGEON BAY WI 108 31 109 28:35.8 28:35.8
12 Brian Peterson Richfield MN 347 33 117 29:04.9 29:04.9
13 Aaron Celis Northfield MN 429 30 146 30:22.1 30:22.1
14 Jason Morrison SAINT PAUL MN 153 32 147 30:25.1 30:25.1
15 Ryan Vesely Webster MN 145 31 148 30:25.3 30:25.3
16 Reinaldo Moya Northfield MN 154 32 150 30:30.5 30:30.5
17 Adam Meierbachtol Victoria MN 75 34 235 36:23.2 36:23.2
18 Rany Ben Faribault MN 291 30 298 44:17.6 44:17.6
19 STEVEN SANDTORF LAKEVILLE 475 33 300 44:19.1 44:19.1
20 Shawn Armstrong Northfield 432 30 301 44:24.6 44:24.6
21 John Vieths Dennison MN 122 30 358 53:50.5 53:50.5
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Stelter Faribault MN 82 36 5 19:41.5 19:41.5
2 Aaron Kick Lonsdale MN 332 36 15 22:00.1 22:00.1
3 BRENNER PERRYMAN NORTHFIELD 488 37 28 22:54.4 22:54.4
4 Mark Egge Farmington MN 292 38 29 22:58.8 22:58.8
5 ERIC SIMON NORTHFIELD 524 35 35 23:22.2 23:22.2
6 MATTHEW KUURE-KINSEY BURNSVILLE 485 38 36 23:27.3 23:27.3
7 RICHARD ABRAHAMSON PLYMOUTH 465 39 51 24:57.5 24:57.5
8 Kyle Eastman Dundas MN 280 37 55 25:04.9 25:04.9
9 Mick Severson Faribault MN 47 35 64 25:51.5 25:51.5
10 Taylor Vander Martin Northfield MN 419 37 74 26:16.0 26:16.0
11 Omar Rojas Northfield MN 395 38 95 27:50.3 27:50.3
12 Nathan Kuhlman Northfield MN 271 37 102 28:17.8 28:17.8
13 Josh McHugh Faribault MN 433 36 103 28:22.3 28:22.3
14 David Borgerding Northfield MN 214 36 122 29:21.5 29:21.5
15 PETER JANCZEWSKI LAKEVILLE 482 35 135 30:05.1 30:05.1
16 David Garlie Lakeville MN 349 39 141 30:13.1 30:13.1
17 Daniel Dunlap NORTHFIELD MN 249 37 142 30:15.3 30:15.3
18 Manuel Moya Northfield MN 156 38 162 31:12.7 31:12.7
19 Adam Ness Northfield MN 14 39 210 34:37.8 34:37.8
20 Aaron Johnson Northfield MN 161 38 304 44:39.2 44:39.2
21 Jon Severson Minneapolis MN 277 39 355 53:02.4 53:02.4
22 Alan Wentkiewicz Inver Grove Heights MN 244 39 383 56:30.7 56:30.7
23 Nick Levan Northfield MN 449 38 392 57:20.1 57:20.1
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Arlt Lakeville MN 29 40 13 21:49.8 21:49.8
2 Todd Lippert NORTHFIELD MN 246 40 14 21:53.7 21:53.7
3 Jason Peelman Northfield 435 44 30 23:04.3 23:04.3
4 Scott Mattern Faribault MN 239 40 33 23:15.9 23:15.9
5 Andrew Schwab Kenyon MN 94 41 78 26:23.8 26:23.8
6 Deric Selchow Northfield MN 210 40 96 27:54.0 27:54.0
7 Joel Egge Plymouth MN 343 43 118 29:07.1 29:07.1
8 Shean McManus Lakeville MN 268 43 138 30:07.9 30:07.9
9 DENNIS MCMILLAN ELKO 526 40 143 30:15.5 30:15.5
10 ANDY LARSON LAKEVILLE 544 40 157 30:43.5 30:43.5
11 CAM EDMONDS NORTHFIELD 545 40 158 30:43.7 30:43.7
12 Matt Dowell Rosemount MN 88 44 183 32:37.3 32:37.3
13 BEN WEBSTER ROSEMOUNT 528 40 185 32:47.8 32:47.8
14 ADAM AILABONNI NORTHFIELD 473 41 223 35:44.2 35:44.2
15 Dayanand Reddy Farmington MN 115 44 247 37:43.3 37:43.3
16 Justin Merritt Northfield MN 386 42 281 40:50.1 40:50.1
17 David Patton PLYMOUTH MN 2 43 306 45:05.2 45:05.2
18 Matthew Lauterbach NORTHFIELD MN 160 42 348 52:53.1 52:53.1
19 Clint Peschong APPLE VALLEY MN 135 44 413 1:00:47.8 1:00:47.8
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JOEL HOEKSTREA MINNEAPOLIS 503 47 3 18:37.2 18:37.2
2 Sean Fox Northfield MN 331 48 4 19:10.2 19:10.2
3 Jeremy Gare Medford MN 261 46 8 19:58.1 19:58.1
4 Tim Leininger Sacramento CA 391 47 9 20:17.6 20:17.6
5 Eric Egge Northfield MN 34 45 34 23:16.0 23:16.0
6 Chris Weber Northfield MN 372 47 60 25:24.3 25:24.3
7 Doug Casson Northfield MN 125 45 71 26:08.6 26:08.6
8 David Beimers Northfield MN 211 47 73 26:13.7 26:13.7
9 Jeff Middlebrooks Northfield MN 120 48 81 26:57.0 26:57.0
10 Jaun Velasquez Northfield 442 47 94 27:40.8 27:40.8
11 David Pender MINNETONKA MN 70 45 136 30:06.6 30:06.6
12 Mike Arieta Apple Valley MN 103 48 214 34:48.3 34:48.3
13 Chad Nevils FARIBAULT MN 315 46 226 35:57.7 35:57.7
14 Mike Finstad Farmington MN 48 47 240 37:04.3 37:04.3
15 Erik Swenson NORTHFIELD MN 257 46 265 39:05.7 39:05.7
16 Stephen Schmidt Nerstrand MN 338 47 316 48:14.1 48:14.1
17 Manuel Rodriguez Northfield MN 413 48 319 48:17.2 48:17.2
18 Michael Grundhoefer Saint Paul MN 243 49 331 50:26.3 50:26.3
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andy Clark Northfield MN 455 54 12 20:56.7 20:56.7
2 Simon Tyler Northfield MN 30 52 16 22:02.3 22:02.3
3 John Chatelaine Lakeville MN 392 53 26 22:47.8 22:47.8
4 Tracy Nelson Northfield MN 27 53 44 24:14.2 24:14.2
5 Brian Kopas Northfield MN 263 52 53 25:02.9 25:02.9
6 Mike Berthelsen Northfield MN 177 53 105 28:25.3 28:25.3
7 MIKE BROWN NORTHFIELD 481 54 111 28:49.1 28:49.1
8 Mark Rezac New Prague MN 366 51 129 29:50.0 29:50.0
9 TED GAMBLE DUNDAS 477 50 132 29:52.6 29:52.6
10 Joe Miller Northfield MN 138 52 137 30:07.3 30:07.3
11 Gary Anderson Dundas MN 350 51 149 30:28.7 30:28.7
12 John Allinder Willmar MN 97 53 167 31:30.1 31:30.1
13 Mark Olson Faribault MN 213 54 236 36:29.0 36:29.0
14 Greg Robillard Owatonna MN 192 52 242 37:32.8 37:32.8
15 Troy Meyer Apple valley MN 84 52 249 37:45.4 37:45.4
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 KEVIN WEISER MINNEAPOLIS 520 56 10 20:39.2 20:39.2
2 Mark Cerny Midlothian VA 360 58 31 23:08.0 23:08.0
3 Charles Hayes Northfield MN 183 57 38 23:48.2 23:48.2
4 JIM VOGEL FARIBAULT 511 56 39 24:01.1 24:01.1
5 Steve Feldman WINSTON SALEM SC 279 59 108 28:34.3 28:34.3
6 Bryan Schmidt Northfield MN 446 59 128 29:44.8 29:44.8
7 PERRY PRINGLE NORTHFIELD 464 58 140 30:12.6 30:12.6
8 Brad Gatzlaff Northfield MN 294 58 181 32:31.3 32:31.3
9 Brad Schultz Jordan MN 110 59 194 33:22.7 33:22.7
10 WENDELL SPITTLE NORTHFIELD 542 57 221 35:39.8 35:39.8
11 James Moore NORTHFIELD MN 132 57 224 35:53.9 35:53.9
12 Randy Olson Northfield MN 373 59 326 49:03.0 49:03.0
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 DALE FREDRICKSON NORTHFIELD 505 60 40 24:05.4 24:05.4
2 David Schmidt Inver Grove Heights MN 357 69 49 24:44.8 24:44.8
3 DAVID CULVER IOWA CITY 471 61 84 27:04.8 27:04.8
4 Duane Johnson Farmington MN 62 60 90 27:24.1 27:24.1
5 ANDREW ELMER FARMINGTON 534 60 112 28:50.1 28:50.1
6 Patrick Mader NORTHFIELD MN 285 63 120 29:09.8 29:09.8
7 Timothy Mahr Northfield MN 182 61 134 29:53.3 29:53.3
8 TIM SULLIVAN NASHWAUK 510 60 174 31:59.1 31:59.1
9 HARRY GARNETT PRIOR LAKE 499 65 196 33:27.5 33:27.5
10 Verlin Nelson OWATONNA MN 130 61 218 34:55.7 34:55.7
11 Walter Jones Lakeville MN 140 68 229 36:10.7 36:10.7
12 Craig Feathers Northfield MN 66 63 233 36:19.1 36:19.1
13 David Rusinko Maple Grove MN 266 67 266 39:25.8 39:25.8
14 Steven McKelvey Northfield MN 174 60 276 40:18.2 40:18.2
15 Tom Albert West Concord MN 242 63 285 41:50.3 41:50.3
16 MIKE ZENNER NORTHFIELD 532 60 373 55:04.0 55:04.0
17 Paul Ruppel Northfield MN 354 62 401 58:49.0 58:49.0
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Aby Northfield MN 189 72 66 25:59.0 25:59.0
2 Kenneth Perry White Bear Lake MN 150 77 189 32:51.9 32:51.9
3 Gordon Kelley DUNDAS MN 137 78 398 58:35.6 58:35.6