Defeat of Jesse James Days Races

Overall Finish List

September 10, 2017


Results By Fast Finish Results- all results are unofficial until marked OFFICIAL. www.fastfinishresults.com

15k. Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Daniel Bretscher NORTHFIELD 506 34 M 1 30-34 52:56.4 52:56.4 5:42/M
2 Daniel Gerber RICHFIELD 487 27 M 1 25-29 53:25.4 53:25.4 5:45/M
3 Aaron Eicher Northfield MN 104 34 M 2 30-34 56:24.8 56:24.8 6:04/M
4 Doug Schroeder Minneapolis MN 148 31 M 3 30-34 59:11.6 59:11.6 6:22/M
5 Ed Muniak Nerstrand MN 382 47 M 1 45-49 1:01:32.9 1:01:32.9 6:37/M
6 Leif Hanson MENDOTA HTS MN 6 22 M 1 20-24 1:04:49.0 1:04:49.0 6:58/M
7 LEIF FREEMAN NORTHFIELD 512 42 M 1 40-44 1:04:56.5 1:04:56.5 6:59/M
8 BENJAMIN JOHNSON NORTHIELD 468 41 M 2 40-44 1:05:02.1 1:05:02.1 7:00/M
9 Christian Waage Cottage Grove MN 190 25 M 2 25-29 1:06:19.8 1:06:19.8 7:08/M
10 Warren Winkelman Northfield MN 92 56 M 1 55-59 1:09:52.4 1:09:52.4 7:31/M
11 Maria Richert NORTHFIELD MN 133 31 F 1 30-34 1:10:45.7 1:10:45.7 7:36/M
12 Gary Holmseth Blue Earth MN 324 57 M 2 55-59 1:10:52.0 1:10:52.0 7:37/M
13 SAUL MCBROOM NORTHFIELD 507 41 M 3 40-44 1:11:48.9 1:11:48.9 7:43/M
14 Michael Pegram MANKATO MN 101 51 M 1 50-54 1:11:54.1 1:11:54.1 7:44/M
15 Armando Alfaro Faribault MN 363 43 M 4 40-44 1:12:06.4 1:12:06.4 7:45/M
16 MATTHEW DAMHOF NORTHFIELD 529 21 M 2 20-24 1:14:17.0 1:14:17.0 7:59/M
17 John Haberman Appleton WI 327 50 M 2 50-54 1:14:25.3 1:14:25.3 8:00/M
18 Dan Mathieu St Anthony MN 67 48 M 2 45-49 1:14:27.0 1:14:27.0 8:00/M
19 Jeff McLaughlin Northfield MN 63 47 M 3 45-49 1:14:59.2 1:14:59.2 8:04/M
20 April Iverson Montgomery MN 10 33 F 2 30-34 1:15:00.7 1:15:00.7 8:04/M
21 MEGHAN MCBROOM PLYMOUTH 492 33 F 3 30-34 1:15:04.5 1:15:04.5 8:04/M
22 Dean Christensen Northfield MN 191 67 M 1 60-69 1:16:02.3 1:16:02.3 8:11/M
23 Matt Kelly Dundas MN 298 38 M 1 35-39 1:16:08.6 1:16:08.6 8:11/M
24 Cindy Kreis Northfield MN 86 53 F 1 50-54 1:16:21.6 1:16:21.6 8:13/M
25 Rachel Stephenson Raleigh NC 59 43 F 1 40-44 1:18:14.9 1:18:14.9 8:25/M
26 JEROD FISHER SAINT PAUL 519 27 M 3 25-29 1:18:40.3 1:18:40.3 8:28/M
27 NATALIE BERG-WALL NORTHFIELD 521 43 F 2 40-44 1:18:53.2 1:18:53.2 8:29/M
28 GAIL SKLUZUCEK LONSDALE 502 41 F 3 40-44 1:18:58.0 1:18:58.0 8:29/M
29 Angie Potts SAINT PETER MN 22 35 F 1 35-39 1:19:02.8 1:19:02.8 8:30/M
30 Anne Eicher Northfield MN 105 35 F 2 35-39 1:19:25.8 1:19:25.8 8:32/M
31 Emily Deuth Roseville MN 65 36 F 3 35-39 1:19:34.7 1:19:34.7 8:33/M
32 Michael Carland Farmington MN 9 49 M 4 45-49 1:19:55.3 1:19:55.3 8:36/M
33 Debra Begotka Eau Claire WI 390 50 F 2 50-54 1:20:54.8 1:20:54.8 8:42/M
34 Melissa Smith Farmington MN 45 46 F 1 45-49 1:21:00.5 1:21:00.5 8:43/M
35 CARLOS ALFARO REYS FARIBAULT 469 46 M 5 45-49 1:21:33.0 1:21:33.0 8:46/M
36 Anna Howie Apple Valley MN 334 27 F 1 25-29 1:23:28.7 1:23:28.7 8:58/M
37 Kate Kelly Minneapolis MN 146 41 F 4 40-44 1:23:46.0 1:23:46.0 9:00/M
38 Berit Amundson NORTHFIELD 489 35 F 4 35-39 1:24:09.4 1:24:09.4 9:03/M
39 David Solid Woodbury MN 188 47 M 6 45-49 1:24:28.8 1:24:28.8 9:05/M
40 Joey Pepel Northfield MN 335 47 M 7 45-49 1:25:54.1 1:25:54.1 9:14/M
41 Laura Jensen Lakeville MN 83 35 F 5 35-39 1:26:51.2 1:26:51.2 9:20/M
42 Jim Bender Papillion NE 187 68 M 2 60-69 1:26:54.0 1:26:54.0 9:21/M
43 Greg Bauer NORTHFIELD MN 351 42 M 5 40-44 1:27:10.8 1:27:10.8 9:22/M
44 Robert Maier Northfield MN 44 70 M 1 70-99 1:27:48.3 1:27:48.3 9:26/M
45 Britta Roth Montgomery MN 4 17 F 1 15-19 1:28:07.0 1:28:07.0 9:28/M
46 APRIL ELMER FARMINGTON 535 57 F 1 55-59 1:28:27.5 1:28:27.5 9:31/M
47 Anna Fulton Northfield MN 204 27 F 2 25-29 1:29:05.7 1:29:05.7 9:35/M
48 SUSAN POKORNEY NORTHFIELD 483 62 F 1 60-69 1:32:03.1 1:32:03.1 9:54/M
49 Karen Cherewatuk Northfield MN 91 59 F 2 55-59 1:32:18.5 1:32:18.5 9:55/M
50 Peg Witt Northfield MN 112 57 F 3 55-59 1:32:18.5 1:32:18.5 9:55/M
51 DOT LAUER NORTHFIELD 479 57 F 4 55-59 1:32:18.7 1:32:18.7 9:55/M
52 BRIAN YOUNGER BLOOMINGTON MN 111 55 M 3 55-59 1:34:22.3 1:34:22.3 10:09/M
53 Sandra Oatley Burnsville MN 364 55 F 5 55-59 1:35:26.6 1:35:26.6 10:16/M
54 RICH ROSS BLAINE 460 42 M 6 40-44 1:36:09.1 1:36:09.1 10:20/M
55 MONICA ROSS BLAINE 461 44 F 5 40-44 1:36:09.5 1:36:09.5 10:20/M
56 AMANDA WARTHESEN WESTBY 486 38 F 6 35-39 1:36:38.0 1:36:38.0 10:23/M
57 Dannica Dufur Apple Valley MN 90 28 F 3 25-29 1:36:54.9 1:36:54.9 10:25/M
58 Mitchell Dahlhoff Apple Valley MN 89 29 M 4 25-29 1:36:55.0 1:36:55.0 10:25/M
59 RON SCHAUFFER FARIBAULT 504 43 M 7 40-44 1:39:01.7 1:39:01.7 10:39/M
60 DAN WATTS NORTHFIELD 516 34 M 4 30-34 1:39:29.0 1:39:29.0 10:42/M
61 Jennifer Pepel Northfield MN 336 48 F 2 45-49 1:39:33.3 1:39:33.3 10:42/M
62 Michelle Kaslow Northfield MN 76 36 F 7 35-39 1:40:31.2 1:40:31.2 10:48/M
63 Terri Moellers Apple Valley MN 20 41 F 6 40-44 1:40:59.1 1:40:59.1 10:52/M
64 Amber Roeker Waseca MN 5 40 F 7 40-44 1:41:36.4 1:41:36.4 10:55/M
65 Emily Roering Mankato MN 328 45 F 3 45-49 1:41:52.3 1:41:52.3 10:57/M
66 Kristy Danielson Mankato MN 329 49 F 4 45-49 1:41:55.1 1:41:55.1 10:58/M
67 LAURA TOM NICOLLET 458 32 F 4 30-34 1:42:37.8 1:42:37.8 11:02/M
68 Missy Bolton Farmington MN 293 33 F 5 30-34 1:45:53.8 1:45:53.8 11:23/M
69 Lauren Quinnell NORTHFIELD MN 310 29 F 4 25-29 1:45:54.0 1:45:54.0 11:23/M
70 JESSI BROGAN CEDAR FALLS 493 38 F 8 35-39 1:46:57.4 1:46:57.4 11:30/M
71 Stephanie Whipple Lakeville MN 346 43 F 8 40-44 1:49:49.0 1:49:49.0 11:48/M