Defeat of Jesse James Days Races

Age Group Results

September 10, 2017


Results By Fast Finish Results- all results are unofficial until marked OFFICIAL. www.fastfinishresults.com

15k. Run

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Britta Roth Montgomery MN 4 17 45 1:28:07.0 1:28:07.0
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anna Howie Apple Valley MN 334 27 36 1:23:28.7 1:23:28.7
2 Anna Fulton Northfield MN 204 27 47 1:29:05.7 1:29:05.7
3 Dannica Dufur Apple Valley MN 90 28 57 1:36:54.9 1:36:54.9
4 Lauren Quinnell NORTHFIELD MN 310 29 69 1:45:54.0 1:45:54.0
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maria Richert NORTHFIELD MN 133 31 11 1:10:45.7 1:10:45.7
2 April Iverson Montgomery MN 10 33 20 1:15:00.7 1:15:00.7
3 MEGHAN MCBROOM PLYMOUTH 492 33 21 1:15:04.5 1:15:04.5
4 LAURA TOM NICOLLET 458 32 67 1:42:37.8 1:42:37.8
5 Missy Bolton Farmington MN 293 33 68 1:45:53.8 1:45:53.8
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Angie Potts SAINT PETER MN 22 35 29 1:19:02.8 1:19:02.8
2 Anne Eicher Northfield MN 105 35 30 1:19:25.8 1:19:25.8
3 Emily Deuth Roseville MN 65 36 31 1:19:34.7 1:19:34.7
4 Berit Amundson NORTHFIELD 489 35 38 1:24:09.4 1:24:09.4
5 Laura Jensen Lakeville MN 83 35 41 1:26:51.2 1:26:51.2
6 AMANDA WARTHESEN WESTBY 486 38 56 1:36:38.0 1:36:38.0
7 Michelle Kaslow Northfield MN 76 36 62 1:40:31.2 1:40:31.2
8 JESSI BROGAN CEDAR FALLS 493 38 70 1:46:57.4 1:46:57.4
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Stephenson Raleigh NC 59 43 25 1:18:14.9 1:18:14.9
2 NATALIE BERG-WALL NORTHFIELD 521 43 27 1:18:53.2 1:18:53.2
3 GAIL SKLUZUCEK LONSDALE 502 41 28 1:18:58.0 1:18:58.0
4 Kate Kelly Minneapolis MN 146 41 37 1:23:46.0 1:23:46.0
5 MONICA ROSS BLAINE 461 44 55 1:36:09.5 1:36:09.5
6 Terri Moellers Apple Valley MN 20 41 63 1:40:59.1 1:40:59.1
7 Amber Roeker Waseca MN 5 40 64 1:41:36.4 1:41:36.4
8 Stephanie Whipple Lakeville MN 346 43 71 1:49:49.0 1:49:49.0
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Smith Farmington MN 45 46 34 1:21:00.5 1:21:00.5
2 Jennifer Pepel Northfield MN 336 48 61 1:39:33.3 1:39:33.3
3 Emily Roering Mankato MN 328 45 65 1:41:52.3 1:41:52.3
4 Kristy Danielson Mankato MN 329 49 66 1:41:55.1 1:41:55.1
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cindy Kreis Northfield MN 86 53 24 1:16:21.6 1:16:21.6
2 Debra Begotka Eau Claire WI 390 50 33 1:20:54.8 1:20:54.8
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 APRIL ELMER FARMINGTON 535 57 46 1:28:27.5 1:28:27.5
2 Karen Cherewatuk Northfield MN 91 59 49 1:32:18.5 1:32:18.5
3 Peg Witt Northfield MN 112 57 50 1:32:18.5 1:32:18.5
4 DOT LAUER NORTHFIELD 479 57 51 1:32:18.7 1:32:18.7
5 Sandra Oatley Burnsville MN 364 55 53 1:35:26.6 1:35:26.6
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 SUSAN POKORNEY NORTHFIELD 483 62 48 1:32:03.1 1:32:03.1
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Leif Hanson MENDOTA HTS MN 6 22 6 1:04:49.0 1:04:49.0
2 MATTHEW DAMHOF NORTHFIELD 529 21 16 1:14:17.0 1:14:17.0
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Daniel Gerber RICHFIELD 487 27 2 53:25.4 53:25.4
2 Christian Waage Cottage Grove MN 190 25 9 1:06:19.8 1:06:19.8
3 JEROD FISHER SAINT PAUL 519 27 26 1:18:40.3 1:18:40.3
4 Mitchell Dahlhoff Apple Valley MN 89 29 58 1:36:55.0 1:36:55.0
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Daniel Bretscher NORTHFIELD 506 34 1 52:56.4 52:56.4
2 Aaron Eicher Northfield MN 104 34 3 56:24.8 56:24.8
3 Doug Schroeder Minneapolis MN 148 31 4 59:11.6 59:11.6
4 DAN WATTS NORTHFIELD 516 34 60 1:39:29.0 1:39:29.0
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Kelly Dundas MN 298 38 23 1:16:08.6 1:16:08.6
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 LEIF FREEMAN NORTHFIELD 512 42 7 1:04:56.5 1:04:56.5
2 BENJAMIN JOHNSON NORTHIELD 468 41 8 1:05:02.1 1:05:02.1
3 SAUL MCBROOM NORTHFIELD 507 41 13 1:11:48.9 1:11:48.9
4 Armando Alfaro Faribault MN 363 43 15 1:12:06.4 1:12:06.4
5 Greg Bauer NORTHFIELD MN 351 42 43 1:27:10.8 1:27:10.8
6 RICH ROSS BLAINE 460 42 54 1:36:09.1 1:36:09.1
7 RON SCHAUFFER FARIBAULT 504 43 59 1:39:01.7 1:39:01.7
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ed Muniak Nerstrand MN 382 47 5 1:01:32.9 1:01:32.9
2 Dan Mathieu St Anthony MN 67 48 18 1:14:27.0 1:14:27.0
3 Jeff McLaughlin Northfield MN 63 47 19 1:14:59.2 1:14:59.2
4 Michael Carland Farmington MN 9 49 32 1:19:55.3 1:19:55.3
5 CARLOS ALFARO REYS FARIBAULT 469 46 35 1:21:33.0 1:21:33.0
6 David Solid Woodbury MN 188 47 39 1:24:28.8 1:24:28.8
7 Joey Pepel Northfield MN 335 47 40 1:25:54.1 1:25:54.1
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Pegram MANKATO MN 101 51 14 1:11:54.1 1:11:54.1
2 John Haberman Appleton WI 327 50 17 1:14:25.3 1:14:25.3
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Warren Winkelman Northfield MN 92 56 10 1:09:52.4 1:09:52.4
2 Gary Holmseth Blue Earth MN 324 57 12 1:10:52.0 1:10:52.0
3 BRIAN YOUNGER BLOOMINGTON MN 111 55 52 1:34:22.3 1:34:22.3
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dean Christensen Northfield MN 191 67 22 1:16:02.3 1:16:02.3
2 Jim Bender Papillion NE 187 68 42 1:26:54.0 1:26:54.0
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Maier Northfield MN 44 70 44 1:27:48.3 1:27:48.3